شمشک

شمشک

شمشک شهرهای رودبارقصران

شمشک

شمشک یکی از شهرهای رودبارقصران است. این شهر در شمال شرق تهران قراردارد و با گذشتن از شهرهای اوشان، فشم و میگون به آن می‌رسیم.

شمشک

وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت بنا به پیشنهاد وزارت کشور و به استناد ماده (۱۳) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری -مصوب ۱۳۶۲ – در آبان ماه سال ۱۳۹۱ تصویب کردند: روستاها، مزارع و مکان‌های سفیدستان، شمشک بالا، شمشک پایین، دربندسر، درود و جیرود از توابع دهستان رودبار قصران بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات با یکدیگر ادغام و از این پس به عنوان شهر شمشک شناخته می‌شود.

رودبارقصران

در میان ییلاق‌های توریستی رودبار قصران تنها شهری است که در هر یک از فصل‌های سال به روی انبوه دل خستگان شهر آغوش بازگشوده است. بهار دل‌انگیز سرمست، تابستان خرم و با نشاط، پائیز دلفریب و پر خاطره، و زمستانی سفید برای مشتاقان اسکی. پیست اسکی شمشک در این شهر قرار دارند.

شمشک

شمشک فاصله اش با تهران حدود 45 دقیقه و از لحاظ مسافت در حدود 45 کیلومتر است. آب و هوایی این شهر بسیار متفاوت با تهران می‌باشد. آنقدر نزدیک به تهران به نظر می‌رسد که گمان می‌کنی پشت کوههای شمال تهران است، اما باید مواظب بود تا اشتباه نکرد. زیرا با نگاه کردن به آنجا نمی‌توان هوایش را پیش بینی کرد. از لحاظ جغرافیایی منطقه ای است که در بین کوههای البرز قرار دارد و به همین دلیل ویژگی مناطق کوهستانی در مورد آن نیز صادق است. هوای سرد و خشک کوهستانی در تابستانها بسیار مطبوع و در زمستانها بسیار سرد وپوشیده از برف است.

 

درباره شمشک

بزرگترین جاذبه و معروفیت شمشک به خاطر پیست اسکی آن می‌باشد که پذیرای تعداد بسیار زیادی علاقمند به ورزش اسکی است که در زمستان با چوبها و لباسهای رنگارنگ بر روی برف سفید در حال سر خوردن می ‌باشند.

نزدیک شمشک، دیزین قرار دارد که یکی از بزرگترین پیستهای اسکی منطقه خاورمیانه است و نسبت به شمشک افراد بیشتری به آنجا می‌روند.

اما به علت بارش برف سنگین و مداوم کوهستانی راه ارتباطی بین دیزین و شمشک در طول زمستان و حتی اوایل بهار بسته است و این امر از جمله عواملی است که باعث می‌شود علاقمندان به این دو پیست از یکدیگر جدا شوند. پیست شمشک به دلیل زمین ناهموار آن بسیار سخت‌تر از دیزین است و به پیست مخصوص حرفه ایها معروف است.اما یکی از مشکلاتی که تقریبا تمام پیستهای کشور به آن دچار هستند نداشتن درمانگاه برای مداوای اسکی بازان مجروح است و همین مساله باعث می‌شود که مصدوم مجبور به تحمل درد تا تهران می‌گردد که در بیشتر مواقع علاقه و ذوق آنها را به این ورزش از بین می‌برد و خاطره دردناکی برای آنها به جا می‌گذارد.

شمشک

شهر شمشک

پیست دیگر نزدیک شمشک دربندسر می‌باشد که در درجه سوم اهمیت قرار دارد، زیرا هم شیب کمتری دارد و هم امکانات دو پیست دیگر را ندارد. عامل دیگری که باعث علاقمندی اسکی بازان به پیست شمشک می‌شود وجود پیست شب است، تابش نور نارنجی رنگ چراغها بر روی برف سفید به همراه سکوت و آرامش شبانگاهی خاطره خوشی در ذهن به جا می‌گذارد.

منطقه کوهستانی شمشک متشکل از چندین ده کوچک با ساکنین اندک می‌باشد و بیشتر ساختمانهای آن ویلایی است که در اکثر مواقع سال خالی می‌باشند. بیشترین حجم بازدید کننده و جمعیت را در فصل اسکی دارد.

Shemshak

بهار طبیعت از اواسط اردیبهشت ماه شروع می‌شود و درختها آرام آرام از خواب زمستانی بیدار می‌شوند و شروع به جوانه زدن می‌کنند. در خرداد ماه زنبورهای عسل در اطراف گلهای کوهستانی به جمع آوری شهد مشغول می‌شوند. بارانهای فصلی هر روز در حال باریدن است وکوهها را به رنگ سرخ در می‌آورد. بارندگی تا اوایل تیرماه بسیار زیاد است پس از آن گرمای هوا بیشتر می‌شود و به مدت دو ماه همچنان ادامه دارد.

اما از اوایل مهرماه دوباره سرما و بارندگی از سر گرفته می‌شود و درختان به تدریج به رنگهای زرد و نارنجی در می‌آیند وبا بارش برف فصل جدید اسکی آغاز می‌شود.

بخش از این متن برگرفته از: ویکی پدیا

اشتراک گذاری این مطلب

3 پاسخ در “شمشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *