باغ ایرانی تهران

باغ ایرانی تهران

تهران خبر گردشگری

  باغ ایرانی تهران کجاست؟

این اولین سوالی است که به ذهن هر گردشگری خطور می‌کند. در پاسخ به این سوال که باید گفت این بوستان تهران در خیابان شیخ بهایی و در قلب محله قدیمی ده ونک تهران جای گرفته است. بوستان باغ ایرانی تهران ویژگی‌های عناصر معماری باغ های ایرانی تاریخی را دارد و نحوه چیدمان درختان و حوضچه‌ها و آبراه‌های به‌راحتی تداعی‌گر باغ های ایرانی معروف‌اند. برای رسیدن به بوستان ابتدا باید به خیابان شیخ بهایی شمالی بروید . این بوستان در منطقه ۳ تهران، ده ونک،۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری قرار دارد.

باغ ایرانی تهران
باغ ایرانی تهران

 

باغ ایرانی

همه ما ایرانی‌ها حتی برای یک بار هم که شده نام باغ ایرانی به گوشمان خورده است. خیلی از ما با شنیدن این نام اولین سوالی که به ذهنمان خطور می‌کند، این است. این باغ کجاست؟ همان طور که می‌دانید این باغ ازجمله آثار تاریخی و بی‌نظیر ایرانی‌ها به شمار می‌رود و سبک معماری و طراحی آن خاص و منحصربه‌ فرد است. شاید در نگاه اول با دیدن یا شنیدن نام باغ یاد باغ فین کاشان، باغ ارم شیراز یا باغ چهل‌ستون اصفهان بیفتید، اما باید بگوییم که در این مطلب قصد داریم به این باغ قدیمی، پنهان در قلب تهران بزرگ را به شما معرفی کنیم.

 

باغ ایرانی تهران

چطور به بوستان ایرانی برویم؟

برای رفتن به بوستان ایرانی ده ونک مسیرهای مختلفی وجود دارد. با هر وسیله نقلیه‌ای که می‌خواهید به بوستان باغ ایرانی بروید، بهتر است که اول خود را به میدان ونک برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه‌های مترو به میدان ونک ایستگاه مترو مصلی امام خمینی یا ایستگاه حقانی است. اگر می‌خواهید با اتوبوس‌های بی. آر. تی. تا میدان ونک بروید، می‌توانید به خیابان ولی‌عصر بروید و در آنجا سوار اتوبوس‌های بی. آر. تی. های میدان ونک شوید. مسیر دیگر برای رفتن به باغ ایرانی ایستگاه مترو توحید است؛ از آنجا باید سوار خط ۱۰۴ یا پایانه جنوب به پایانه شهید افشار اتوبوس‌های بی. آر. تی. توحید شوید و بعد از ۵ ایستگاه در ایستگاه پل مدیریت پیاده شوید و با تاکسی به باغ ایرانی ده ونک تهران بروید.

باغ ایرانی تهران

بازدید از این باغ رایگان است. اگر با خودروی شخصی برای بازدید باغ زیبای قلب تهران می‌روید، نگران پارک خودرو نباشید، چرا که از خوبی‌های این بوستان این است که پارکینگ عمومی رایگان دارد و با وجود ازدحام زیاد خودروها در خیابان‌ها، با مشکل جای پارک مواجه نخواهید شد.

برای بازدید از این باغ تهران در ده ونک محدودیت زمانی ندارید، اما بهتر است که در روشنایی روز به این باغ بروید تا بتوانید از مناظر زیبای آن لذت ببرید. اگر به عکاسی علاقه دارید باید به شما بگوییم این باغ محلی عالی برای ثبت عکس‌های فراموش‌نشدنی محسوب می‌شود.

باغ ایرانی تهران

ورودی و خروجی‌های بوستان

بوستان ایرانی سه ورودی مختلف دارد که به‌عنوان خروجی نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. ورودی و خروجی‌های این بوستان از آجرهای قرمز رنگ، لوستر سبزرنگ و طاق به سبک معماری ایرانی و سازه‌های مشبک تشکیل شده است. ورودی اصلی باغ در قسمت جنوبی آن قرار دارد. همچنین، دو ورودی دیگر باغ را می‌توانید دو طرف دیگر آن ببینید، یکی از ورودی‌ها در بخش شرقی و دیگری در بخش غربی آن قرار دارند.

هنگام رسیدن به ورودی‌های باغ ممکن است دیوارهای تازه‌ساخت این بوستان و نام «مهندس علی‌محمد مختاری» که در سردر ورودی باغ نوشته شده، نظرتان را جلب کند و از خود بپرسید چرا عنوان این بوستان در سردر ورودی «مهندس علی‌محمد مختاری» است؛ اما با عنوان باغ ایرانی شناخته می‌شود؟!

 

باغ ایرانی تهران

وقتی کمی جلوتر بروید و وارد بوستان شوید با دیدن درختان سربه‌فلک‌کشیده این باغ که قدمتی دیرینه دارند و طراحی فضای داخل بوستان که تمام ویژگی‌های این باغ را در خود جای داده به‌علت شهرت این بوستان به نام «باغ ایرانی» پی خواهید برد!

همچنین، دلیل اینکه نام «مهندس علی‌محمد مختاری» در ورودی باغ دیده می‌شود، این است که این بوستان توسط ایشان طراحی شده و در واقع ایده و مهندسی آن متعلق به ایشان است. وجود آبراه‌ها به‌همراه چندین فواره و حوض، کوشک واقع در وسط باغ و تقارن ساختار باغ همگی موجب شایستگی عنوان باغ ایرانی برای این بوستان شده‌ است.

تاریخچه باغ ایرانی ونک

این بوستان مساحت تقریبی ۳ هکتار و نیم دارد که حدود ۲ هکتار و نیم آن به فضای سبز اختصاص داده شده است. این باغ توسط مهندس علی‌محمد مختاری که نامش روی سردر این باغ به چشم می‌خورد، با الهام از سبک و عناصر معماری باغ های ایرانی سنتی احداث شده است.

در ساختار باغ ایرانی از جاهای دیدنی تهران یا بوستان علی‌محمد مختاری مجموعه‌ای از اِلمان‌های باغ  سنتی که عبارت‌اند از تقارن هندسی، حوض‌، آبراه و فواره‌های میان آبراه‌ها، سردرهای طاقی‌شکل، سازه‌های مشبک سنتی ایرانی، درختان کاج و سرو سیمین کهن به‌وضوح حاکی از الهام این بوستان از باغ‌ها و گلستان‌هایی با معماری ایرانی است.

بخش‌های مختلف باغ ایرانی

بوستان باغ ایرانی ده ونک تهران متشکل از بخش‌های مختلفی است که به ترتیب زیر است:

ورودی‌های باغ

سه ورودی که عبارت‌اند از ورودی اصلی واقع در بخش جنوبی باغ و ورودی‌های شرقی و غربی باغ. هریک از این ورودی‌ها سردر مختص خود با سبک و سیاق معماری ایرانی را دارند.

حوض‌ها و فواره‌ها

حوض‌ها، آبراه‌ها و فواره‌های آن از المان‌های اصلی باغ به شمار می‌روند. هنگام ورود به حوض‌ها، آبراهه‌های آبی‌رنگ که در سرتاسر باغ امتداد یافته‌ است و فواره‌های میان آن به‌سرعت نظر شما به خود جلب می‌کند. این آبراهه‌ها به حوض مربعی‌شکل میانی می‌رسد و منظره‌ای فوق‌العاده در بوستان ایجاد کرده‌ است. بزرگ‌ترین حوض باغ در مقابل کوشک اصلی قرار گرفته است. در مجموع تمام باغ‌های ایرانی شامل ویژگی‌هایی از قبیل ساختار هندسی، جوی آب، درختان بلند و کوشک میانی است که همه این‌ها را می‌توانید در بوستان باغ ایرانی ده ونک تهران ببینید.

کوشک اصلی

در این بوستان می‌توانید کوشک باغ یا عمارت اصلی را در بخش شمالی آن مشاهده کنید. در ابتدا این کوشک کاربری کافه و رستوران داشت؛ اما بعد از تغییر کاربری، امروزه این کوشک به کتابخانه‌ای دنج برای آقایان تبدیل شده است. البته کتابخانه‌ای دیگر نیز در این باغ وجود دارد که به خانم‌ها اختصاص داده شده است. بخش دیگری از کوشک اصلی هم برای امور اداری باغ در نظر گرفته شده است. همچنین می‌توانید بزرگ‌ترین حوض این باغ را که آبراهه‌ها به آن می‌رسند، در مقابل کوشک اصلی ببینید.

طاق میانی

طاق میانی باغ نیز با سبک و سیاق معماری سنتی ایرانی احداث شده و تنها با یک نگاه طاق‌های تاریخی ایرانی را به یاد بیننده می‌اندازد. طاق-میانی باغ در مقابل کوشک اصلی و در مجاورت حوض‌های میانی باغ قرار دارد که ازجمله منظره‌های دلخواه بازدیدکنندگان برای عکاسی محسوب می‌شود.

کتابخانه

بوستان ایرانی ده ونک تهران یا بوستان مهندس علی‌محمد مختاری از دو کتابخانه دارد که یکی از آن‌ها در کوشک اصلی باغ قرار دارد و به آقایان اختصاص داده شده است و کتابخانه خانم‌ها در محوطه باغ قرار گرفته است. کتابخانه باغ ایرانی جمعه‌ها و در ایام تعطیلات رسمی تعطیل است؛ اما در روزهای عادی هفته از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب و پنجشنبه‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر باز است.

تفریح در باغ زیبای ایرانی

این باغ  تفریحات متنوعی دارد و فعالیت‌ها و تفریحاتی که می‌توانید در این باغ از آن لذت ببرید از قبیل زیرند:

 • عکاسی
 • پیک‌نیک
 • فعالیت های ورزشی
 • تماشای پرنده‌ها و گیاهان
 • جشنواره لاله‌ها در فصل بهار
 • خواندن کتاب در کتابخانه باغ
 • قدم‌زدن در زیر سایه درختان و در کنار آب‌نماها
 • امکانات بوستان باغ ایرانی

بوستان ایرانی نیز مانند دیگر بوستان‌های تهران امکانات مختلفی برای نیازهای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. برخی از امکانات بوستان باغ ایرانی به ترتیب زیر است:

 • نیمکت و سکوهایی برای نشستن
 • کتابخانه برای خانم‌ها و آقایان
 • زمین بازی کودکان
 • سرویس بهداشتی
 • سطوح شیب‌دار
 • وسایل بدنسازی
 • آب آشامیدنی
 • زمین ورزشی
 • نمازخانه
 • آلاچیق

درباره معماری و طراحی باغ‌های ایرانی

به ‌طورکلی باغ های ایرانی به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از باغ-آرامگاه و باغ-کوشک. ساختار معماری باغ-آرامگاه و عناصر و نمادهای به‌کاررفته در آن طرحی هشت‌ضلعی به‌همراه درختان سرو و حوض دارد. هدف از به‌کارگیری این نوع معماری برای احداث باغ آرامگاه به‌تصویرکشیدن بهشت با استفاده از انعکاس تصویر درختان روی آب، کاشی و سنگ آزاره است. آرامگاه کوروش در پاسارگاد یا آرامگاه کریم خان زند در باغ نظر نمونه‌ای بارز از باغ آرامگاه ایرانی‌اند.

باغ نوع دوم همان طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم باغ کوشک است. این نوع باغ ایرانی در گذشته به دستور پادشاهان احداث می‌شد و به‌عنوان اقامتگاه تابستانی، پذیرایی از مهمانان خاص یا محلی برای جشن‌ها و مناسبت‌های ویژه استفاده می‌شده است.

باغ ایرانی تهران

انواع باغ های ایرانی با توجه ‌به طرح و نقشه آن‌ها

معماران ایرانی باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی، نوع زمین و میزان شیب آن و عوارض طبیعی سه نوع باغ را در ایران احداث کرده‌اند که به ترتیب زیر است:

 • باغ های مسطح و کم شیب همانند باغ چهل‌ستون قزوین.
 • باغ های شیب‌دار که سرازیرشدن آب از صفه‌های بالایی به صفه‌های پایینی زیبایی باغ را دوچندان کرده؛ مثل باغ شازده ماهان در کرمان.
 • باغ هایی که در ساخت آن‌ها عارضه‌های طبیعی مثل آبگیر و جنگل به‌کاررفته شده است؛ مثل باغ های ایرانی عباس‌آباد یا باغ ایرانی صفی‌آباد در بهشهر.

تمامی این باغ های ایرانی شکلی منظم و هندسی مثل مربع یا مستطیل دارند و با دیوارهای بلند محصور شده‌ است. نقشه‌های مختلف باغ های ایرانی نیز به ترتیب زیر است:

 • باغ های ایرانی با دو محور موازی مثل باغ دولت‌آباد یزد. در این نوع باغ، خیابان‌ها و کوچه باغ‌های فرعی این دو محور موازی را با زاویه ۹۰ درجه قطع می‌کنند.
 • باغ های ایرانی با برخورداری از دو، سه یا چهار محور موازی مثل باغ نظر. معمولا این محورها در مرکز باغ به هم رسیده و همدیگر را قطع می‌کنند.

 

 

حرف آخر

بوستان ایرانی یکی از خاص‌ترین پارک‌های تهران است و محلی عالی برای تفریح خانوادگی و همچنین عکاسی محسوب می‌شود. اگر ساکن تهران‌اید یا قصد سفرکردن به تهران را دارید حتما پیشنهاد می‌دهیم از باغ ده ونک دیدن کنید. این باغ یکی از جاذبه های گردشگری تهران است که واقعا ارزش بازدید را دارد.

توجه داشته باشید که آخر هفته‌ها این بوستان خیلی شلوغ است، به همین دلیل بهتر است که در یکی از روزهای اواسط هفته به آنجا بروید.

در هنگام بازدید از بوستان ایرانی دقت کنیم تا به گیاهان آسیب نرسد و از چیدن لاله‌ها و گل‌ها بپرهیزیم.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *